ЦЕГЛА

Це штучний камінь, який одержують з добре підібраної глини з наступним пластичним або напівсухим пресуванням, сушінням і випалюванням. Вона служить основним матеріалом для кладки печей. Виготовляють кілька різновидів цегли.

Цеглу глиняну звичайну, або червону після сушіння випалюють при температурі від 800 до 1000 °С. В процесі випалювання окремі частини глини плавляться і зв’язують усю масу в одне ціле, надаючи їй необхідної міцності.

Глина при випалюванні змінює свій колір і стає червоною або цеглистою.

При випалюванні не в усіх місцях печі температура буває однаковою. Там, де вона вище 1000 °С, глина сильно плавиться, темніє і частково покривається склопо­дібною плівкою. В результаті одержують перепалену цеглу або залізняк. Така цегла дуже міцна, погано розколюється і зв’язується з розчином, тому непридатна для кладки печей. Її застосовують для влаштування фундаментів під печі та будинки.

Там, де температура не перевищує допустимих меж, одержують нормально випалену або червону цеглу з відпо­відною пористістю. При простукуванні така цегла дає чистий металічний звук, добре розколюється, тешиться, при падінні не розсипається, а розколюється на великі куски.
У місцях, де температура нижче 1000 °С, виходить черво­на недопалена цегла (недопал) блідо-рожевого кольору. При простукуванні така цегла дає глухуватий звук, падаючи розсипається на дрібні кусочки, дуже пориста й інтенсивно поглинає воду. Для кладки печей її використовують обме­жено в місцях найменш важливих у конструктивному відно­шенні. Тому для пічних робіт цеглу рекомендується відібрати.

Цеглу виготовляють розміром 250x120x65 мм з допусками, величина яких залежить від пресування. При пластичному пресуванні можуть бути допуски по довжині ±4 мм, по ширині й товщині ±3, при напівсухому — відповідно ±3 і ±2 мм. Маса цегли — 3,5—3,8 кг, марка на стиск — не менше 300, 250, 200, 150, 125, 100, 75 кг/см2. Цегла, якій присвоєно державний Знак якості, має марку не нижче 125.

Цегла повинна мати форму прямокутного паралелепіпеда з прямими ребрами» й кутами, чіткими гранями і рівними лицьовими поверхнями, без наскрізних тріщин тощо. Об’ємна маса (густина) звичайної цегли — близько 1800 кг/см3. В 1 м3 суцільної кладки укладається близько 380 цеглин.
Якщо при розбиранні печей цегла не втратила своєї форми_й міцності, її можна використати повторно. При цьому слід очистити від розчину і відсортувати. Залежно від стану таку цеглу застосовують для кладки фундамен­тів, переділок, труб, які потім оштукатурюють.

Цегла, одержана після розбирання стін будинків, споруд­жених на вапняному розчині, для кладки печей непридатна. Її використовують для кладки фундаментів і верхньої части­ни димових труб (над покрівлею).

Не дозволяється використовувати для кладки печей і димоходів силікатну, пустотілу й дірчасту цеглу.

В топках печей і першому димовому каналі, де темпера­тура дуже висока, особливо при спалюванні кам’яного вугілля, звичайна (червона) цегла швидко руйнується, і піч доводиться ремонтувати або перекладати. Тому для викла­дання таких місць треба застосовувати тугоплавку цеглу, яка виготовляється з глини підвищеної вогнетривкості й міцності. Вона носить назву тієї місцевості, де її виготовля­ють. Найбільшу міцність й підвищену вогнетривкість має біла, рівна гжельська і боровицька цегла. Вона витримує температуру від 900 до 1000 °С, Застосовують її для кладки або облицювання паливників печей, у яких спалюють дрова й торф.

Вогнетривка шамотна цегла витримує температуру до 1600 °С (для класу А). Нею викладають, облицьовують або футерують паливники печей, призначених для спалюван­ня кам’яного вугілля або рідкого палива.

Виготовляють її шляхом змішування шамоту — порошку з випаленої і розмеленої вогнетривкої глини. Розміри такої цегли 250х123х65 і 230x113x65 мм. (Місця кладки туго­плавкої і вогнетривкої цегли на всіх рисунках заштриховані клітинками).

Для викладання черені в хлібопекарних або варистих печах застосовують цеглу розміром 225x225x70 мм, ви­готовлену із звичайної чи вогнетривкої глини. Така цегла дає змогу одержати гладку поверхню черені й зменшити кількість швів.

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий