ЦЕГЛА
Це штучний камінь, який одержують з добре підібраної глини з наступним пластичним або напівсухим пресуванням, сушінням і випалюванням. Вона служить основним матеріалом для кладки печей. Виготовляють кілька різновидів цегли.
Цеглу глиняну звичайну, або червону після сушіння випалюють при температурі від 800 до 1000 °С. В процесі випалювання окремі частини глини плавляться і зв’язують усю масу в одне ціле, надаючи їй необхідної міцності.
Глина при випалюванні змінює свій колір і стає червоною або цеглистою.
При випалюванні не в усіх місцях печі температура буває однаковою. Там, де вона вище 1000 °С, глина сильно плавиться, темніє і частково покривається склоподібною плівкою. В результаті одержують перепалену цеглу або залізняк. Така цегла дуже міцна, погано розколюється і зв’язується з розчином, тому непридатна для кладки печей. Її застосовують для влаштування фундаментів під печі та будинки.
Там, де температура не перевищує допустимих меж, одержують нормально випалену або червону цеглу з відповідною пористістю. При простукуванні така цегла дає чистий металічний звук, добре розколюється, тешиться, при падінні не розсипається, а розколюється на великі куски.
У місцях, де температура нижче 1000 °С, виходить червона недопалена цегла (недопал) блідо-рожевого кольору. При простукуванні така цегла дає глухуватий звук, падаючи розсипається на дрібні кусочки, дуже пориста й інтенсивно поглинає воду. Для кладки печей її використовують обмежено в місцях найменш важливих у конструктивному відношенні. Тому для пічних робіт цеглу рекомендується відібрати.
Цеглу виготовляють розміром 250x120x65 мм з допусками, величина яких залежить від пресування. При пластичному пресуванні можуть бути допуски по довжині ±4 мм, по ширині й товщині ±3, при напівсухому — відповідно ±3 і ±2 мм. Маса цегли — 3,5—3,8 кг, марка на стиск — не менше 300, 250, 200, 150, 125, 100, 75 кг/см2. Цегла, якій присвоєно державний Знак якості, має марку не нижче 125.
Цегла повинна мати форму прямокутного паралелепіпеда з прямими ребрами» й кутами, чіткими гранями і рівними лицьовими поверхнями, без наскрізних тріщин тощо. Об’ємна маса (густина) звичайної цегли — близько 1800 кг/см3. В 1 м3 суцільної кладки укладається близько 380 цеглин.
Якщо при розбиранні печей цегла не втратила своєї форми_й міцності, її можна використати повторно. При цьому слід очистити від розчину і відсортувати. Залежно від стану таку цеглу застосовують для кладки фундаментів, переділок, труб, які потім оштукатурюють.
Цегла, одержана після розбирання стін будинків, споруджених на вапняному розчині, для кладки печей непридатна. Її використовують для кладки фундаментів і верхньої частини димових труб (над покрівлею).
Не дозволяється використовувати для кладки печей і димоходів силікатну, пустотілу й дірчасту цеглу.
В топках печей і першому димовому каналі, де температура дуже висока, особливо при спалюванні кам’яного вугілля, звичайна (червона) цегла швидко руйнується, і піч доводиться ремонтувати або перекладати. Тому для викладання таких місць треба застосовувати тугоплавку цеглу, яка виготовляється з глини підвищеної вогнетривкості й міцності. Вона носить назву тієї місцевості, де її виготовляють. Найбільшу міцність й підвищену вогнетривкість має біла, рівна гжельська і боровицька цегла. Вона витримує температуру від 900 до 1000 °С, Застосовують її для кладки або облицювання паливників печей, у яких спалюють дрова й торф.
Вогнетривка шамотна цегла витримує температуру до 1600 °С (для класу А). Нею викладають, облицьовують або футерують паливники печей, призначених для спалювання кам’яного вугілля або рідкого палива.
Виготовляють її шляхом змішування шамоту — порошку з випаленої і розмеленої вогнетривкої глини. Розміри такої цегли 250х123х65 і 230x113x65 мм. (Місця кладки тугоплавкої і вогнетривкої цегли на всіх рисунках заштриховані клітинками).
Для викладання черені в хлібопекарних або варистих печах застосовують цеглу розміром 225x225x70 мм, виготовлену із звичайної чи вогнетривкої глини. Така цегла дає змогу одержати гладку поверхню черені й зменшити кількість швів.
Ответить
Хотите присоединиться к обсуждению?Не стесняйтесь вносить свой вклад!